Obaveštenje o obradi podataka o ličnosti
Poreska uprava, kao organ uprave u sastavu Ministarstva finansija, u izvršavanju poslova iz svoje nadležnosti propisane članom 160. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, ovlašćena je da prikuplja i obrađuje podatke o ličnosti poreskih obveznika u postupku:
- utvrđivanja javnih prihoda;
- evidentiranja/knjiženja javnih prihoda u poreskom računovodstvu;
- naplate javnih prihoda;
- kontrole pravilnosti primene poreskih propisa od strane poreskih obveznika;
- registracije poreskih obveznika i vođenja jedinstvenog registra poreskih obveznika;
- otkrivanja poreskih krivičnih dela i njihovih izvršilaca i u vezi sa tim preduzimanja propisanih mera u skladu sa zakonom i
- izdavanja prekršajnih naloga, kao i podnošenja nadležnom pekršajnom sudu zahteva za pokretanje prekršajnog postupka protiv učinilaca poreskih prekršaja.
Poreska uprava u izvršavanju poslova iz svoje nadležnosti prikuplja i obrađuje podatke o ličnosti poreskih obveznika fizičkih lica u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, poštujući sledeća načela obrade podataka o ličnosti:
- Zakonitosti, poštenja i transparentnosti prilikom obrade podataka o ličnosti.
Zakonitost obrade podataka od strane Poreske uprave podrazumeva da se obrada podataka može vršiti samo ako je to uređeno zakonom.
- Ograničenja u odnosu na svrhu obrade podataka o ličnosti;
- Minimizacije podataka o ličnosti;
- Tačnosti podataka o ličnosti;
- Ograničenja čuvanja podataka o ličnosti;
- Integriteta i poverljivosti čuvanja podataka o ličnosti.
Kada Poreska uprava u izvršavanju poslova iz svoje nadležnosti obrađuje podatke za poreske obveznike, ovlašćena je da prikuplja i obrađuje sledeće podatke o ličnosti:
- ime i prezime i ime jednog roditelja;
- adresu prebivališta i boravišta;
- datum i mesto rođenja;
- pol i bračno stanje;
- jedinstveni matični broj građana (JMBG);
- broj lične karte i drugog identifikacionog dokumenta;
- državljanstvo;
- podatke o pokretnim i nepokretnim stvarima i pravima;
- finansijske podatke: broj bankovnog računa, podatke o zaradi i drugim primanjima/prihodima;
- podatke iz baze podataka Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i Centralnog registra stanovništva;
- podatke o novčanim i nenovčanim potraživanjima, kao i druge podatke neophodne za vođenje konkretnog postupka, uz poštovanje prava i ličnosti lica na koja se odnose podaci koji se prikupljaju, u skladu sa Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji i Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti (u daljem tekstu: Zakon).
PRAVNI OSNOV
Pravni osnov za prikupljanje i obradu podataka o ličnosti je izvršavanje zakonskih obaveza Poreske uprave propisanih članom 160. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji.
Naime, Poreska uprava, kao organ uprave u sastavu Ministarstva finansija obavlja stručne poslove i poslove državne uprave koji se odnose na:
- registraciju i vođenje jedinstvenog registra poreskih obveznika;
- utvrđivanje poreza;
- poresku kontrolu;
- redovnu i prinudnu naplatu poreza i sporednih poreskih davanja;
- otkrivanje poreskih krivičnih dela i njihovih izvršilaca;
- primenu međunarodnih ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja;
- jedinstveni poreski informacioni sistem;
- poresko računovodstvo,
- kao i druge poslove određene zakonom.
SVRHA PRIKUPLjANjA I OBRADE PODATAKA O LIČNOSTI
Poreska uprava prikuplja i obrađuje podatke o ličnosti za svrhu izvršavanja poslova iz svoje nadležnosti propisane članom 160. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administarciji, i to:
1) registracija poreskih obveznika dodeljivanjem poreskog identifikacionog broja (PIB);
2) utvrđivanje poreza i sporednih poreskih davanja u skladu sa zakonom,
3) vršenje poreske kontrole u skladu sa zakonom;
4) vršenje redovne i prinudne naplate poreza i sporednih poreskih davanja u skladu sa zakonom;
5) otkrivanje poreskih krivičnih dela i njihovih izvršilaca i u vezi sa tim preduzimanje propisanih mera u skladu sa zakonom;
6) podnošenje zahteva za pokretanje prekršajnog postupka nadležnom prekršajnom sudu za poreske prekršaje i prekršaje propisane zakonom koji uređuje fiskalne kase i elektronske fiskalne uređaje;
7) staranje o primeni međunarodnih ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja;
8) razvijanje i održavanje jedinstvenog informacionog sistema Poreske uprave, kao i razvoj i održavanje informacione bezbednosti;
9) upravljanje projektima;
10) vođenje poreskog računovodstva u skladu sa propisima;
11) planiranje i sprovođenje obuke zaposlenih Poreske uprave;
12) vršenje unutrašnje kontrole, pokretanje i vođenje odgovarajućih postupaka radi utvrđivanja odgovornosti;
13) obavljanje i drugih poslova u skladu sa zakonom.
IZVOR PODATAKA O LIČNOSTI
Izvor podataka o ličnosti poreskih obveznika koje prikuplja i obrađuje Poreska uprava su poreske prijave i/ili podaci o ličnosti pribavljeni elektronskim, pismenim ili usmenim putem u poreskom postupku od lica, drugih lica, privrednih subjekata, banaka, državnih organa i organizacija, organa teritorijalne autonomije i lokalne samouprave koje su od značaja za izvršavanje poslova iz nadležnosti Poreske uprave, a koje su pomenuta lica i organi dužni da dostavljaju Poreskoj upravi u skladu sa zakonom.
ROKOVI ČUVANjA PODATAKA O LIČNOSTI
Kada je rok za čuvanje podataka o ličnosti propisan zakonom, Poreska uprava kao rukovalac, prikupljene podatke čuva do isteka zakonskog roka za čuvanje. Posle isteka zakonom propisanog roka za čuvanje podataka, podaci se trajno brišu o čemu se sastavlja izveštaj/zapisnik.
Podaci o ličnosti se ne koriste za druge svrhe, osim svrhe za koju su prikupljeni.
PRAVA LICA NA KOJE SE PODACI ODNOSE
Lice na koje se podaci o ličnosti odnose ima pravo da od rukovaoca zahteva pristup, ispravku, brisanje ili dopunu njegovih podataka o ličnosti, kao i pravo na ograničenje obrade, pravo na podnošenje prigovora i pravo na prenosivost podataka, a sve u skladu sa odredbama čl. 26, 29, 30, 31, 36. i 37. Zakona. Ukoliko rukovalac, u skladu sa članom 21. stav 3. Zakona, opravdano posumnja u identitet lica koje je podnelo zahtev, može od lica zahtevati dostavljanje dodatnih informacija neophodnih za potvrdu identiteta, u skladu sa članom 5. stav 1. tačka 3) Zakona.
Zahtev za ostvarivanje ovih prava podnosi se u pisanoj formi, a može se dostaviti Licu za zaštitu podataka o ličnosti:
- slanjem na adresu elektronske pošte: licezazastitu@purs.gov.rs
- poštom na adresu: Ministarstvo finansija, Poreska uprava, Lice za zaštitu podataka o ličnosti, ul. Cara Dušana br. 145, 11080 Zemun/Beograd, ili
- ličnom predajom zahteva na pisarnici Ministarstva finansija, Poreske uprave, ul. Cara Dušana br. 145, 11080 Zemun/Beograd, sa naznakom - Lice za zaštitu podataka o ličnosti.
Kontakt telefon Lica za zaštitu podataka o ličnosti je: + 381 11 6969 141.
Ako lice na koje se podaci odnose nije zadovoljno odgovorom/stavom rukovaoca na njegov zahtev za ostvarenje prava u pogledu zaštite podataka o ličnosti, ima pravo da podnese pritužbu Povereniku za slobodan pristup informacijama od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti (u daljem tekstu: Poverenik).
OBAVEZE LICA ČIJI SE PODACI O LIČNOSTI OBRAĐUJU
Lica čije podatke o ličnosti obrađuje Poreska uprava dužna su da te podatke dostave Poreskoj upravi na njen zahtev podnet u skladu sa zakonom, a u cilju izvršavanja poslova iz njene nadležnosti propisane zakonom.
Poreski službenici koji u okviru opisa svog radnog mesta obrađuju podatke o ličnosti su dužni da štite podatke o ličnosti koje obrađuju u cilju sprovođenja Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji i drugih poreskih propisa.
Poreski službenici koji obrađuju podatke o ličnosti, mogu obrađivati samo one podatke o ličnosti kojima im je dozvoljen pristup, u skladu sa poslovima koje obavljaju.
Poreska uprava određuje lice za zaštitu podataka o ličnosti, čiji se podaci javno objavljuju na internet stranici Poreska uprave.
ZAŠTITA PODATAKA O LIČNOSTI
Radi zaštite podataka o ličnosti Poreska uprava koristi tehničke, organizacione i kadrovske mere bezbednosti. Mere bezbednosti koje se koriste su, npr. pseudonimizacija, kriptozaštita, antivirusni programi i šifre za pristup računarima i mreži.
Poreska uprava kao rukovalac vrši redovno testiranje i ocenjivanje tehničkih, organizacionih i kadrovskih mera bezbednosti obrade u cilju razvoja i održavanja informacione bezbednosti.
Sve radnje obrade su neophodne, srazmerne, primerene i ograničene na ono što je neophodno. Podaci o ličnosti se moraju obrađivati u namene koje su konkretno određene, izričite, opravdane i zakonite.
PRAVO LICA DA PODNESE PRITUŽBU POVERENIKU
Ukoliko rukovalac ne postupi po zahtevu lica na koje se podaci odnose dužan je da o razlozima za nepostupanje obavesti to lice bez odlaganja, a najkasnije u roku od 30 dana od dana prijema zahteva, kao i o pravu na podnošenje pritužbe Povereniku.
Lice na koje se podaci odnose ima pravo da podnese pritužbu Povereniku, ako smatra da je obrada podataka o njegovoj ličnosti izvršena suprotno Zakonu.
Kontakt podaci Povernika su:
- Adresa: Bulevar Kralja Aleksandra 15, Beograd, Republika Srbija
- Adresa elektronske pošte: office@poverenik.rs
- Kontakt telefon: +381 11 34 08 900