Обавештење о обради података о личности
Пореска управа, као орган управе у саставу Министарства финансија, у извршавању послова из своје надлежности прописане чланом 160. Закона о пореском поступку и пореској администрацији, овлашћена је да прикупља и обрађује податке о личности пореских обвезника у поступку:
- утврђивања јавних прихода;
- евидентирања/књижења јавних прихода у пореском рачуноводству;
- наплате јавних прихода;
- контроле правилности примене пореских прописа од стране пореских обвезника;
- регистрације пореских обвезника и вођења јединственог регистра пореских обвезника;
- откривања пореских кривичних дела и њихових извршилаца и у вези са тим предузимања прописаних мера у складу са законом и
- издавања прекршајних налога, као и подношења надлежном пекршајном суду захтева за покретање прекршајног поступка против учинилаца пореских прекршаја.
Пореска управа у извршавању послова из своје надлежности прикупља и обрађује податке о личности пореских обвезника физичких лица у складу са Законом о заштити података о личности, поштујући следећа начела обраде података о личности:
- Законитости, поштења и транспарентности приликом обраде података о личности.
Законитост обраде података од стране Пореске управе подразумева да се обрада података може вршити само ако је то уређено законом.
- Ограничења у односу на сврху обраде података о личности;
- Минимизације података о личности;
- Тачности података о личности;
- Ограничења чувања података о личности;
- Интегритета и поверљивости чувања података о личности.
Када Пореска управа у извршавању послова из своје надлежности обрађује податке за пореске обвезнике, овлашћена је да прикупља и обрађује следеће податке о личности:
- име и презиме и име једног родитеља;
- адресу пребивалишта и боравишта;
- датум и место рођења;
- пол и брачно стање;
- јединствени матични број грађана (ЈМБГ);
- број личне карте и другог идентификационог документа;
- држављанство;
- податке о покретним и непокретним стварима и правима;
- финансијске податке: број банковног рачуна, податке о заради и другим примањима/приходима;
- податке из базе података Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање и Централног регистра становништва;
- податке о новчаним и неновчаним потраживањима, као и друге податке неопходне за вођење конкретног поступка, уз поштовање права и личности лица на која се односе подаци који се прикупљају, у складу са Законом о пореском поступку и пореској администрацији и Законом о заштити података о личности (у даљем тексту: Закон).
ПРАВНИ ОСНОВ
Правни основ за прикупљање и обраду података о личности је извршавање законских обавеза Пореске управе прописаних чланом 160. Закона о пореском поступку и пореској администрацији.
Наиме, Пореска управа, као орган управе у саставу Министарства финансија обавља стручне послове и послове државне управе који се односе на:
- регистрацију и вођење јединственог регистра пореских обвезника;
- утврђивање пореза;
- пореску контролу;
- редовну и принудну наплату пореза и споредних пореских давања;
- откривање пореских кривичних дела и њихових извршилаца;
- примену међународних уговора о избегавању двоструког опорезивања;
- јединствени порески информациони систем;
- пореско рачуноводство,
- као и друге послове одређене законом.
СВРХА ПРИКУПЉАЊА И ОБРАДЕ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ
Пореска управа прикупља и обрађује податке о личности за сврху извршавања послова из своје надлежности прописане чланом 160. Закона о пореском поступку и пореској администарцији, и то:
1) регистрација пореских обвезника додељивањем пореског идентификационог броја (ПИБ);
2) утврђивање пореза и споредних пореских давања у складу са законом,
3) вршење пореске контроле у складу са законом;
4) вршење редовне и принудне наплате пореза и споредних пореских давања у складу са законом;
5) откривање пореских кривичних дела и њихових извршилаца и у вези са тим предузимање прописаних мера у складу са законом;
6) подношење захтева за покретање прекршајног поступка надлежном прекршајном суду за пореске прекршаје и прекршаје прописане законом који уређује фискалне касе и електронске фискалне уређаје;
7) старање о примени међународних уговора о избегавању двоструког опорезивања;
8) развијање и одржавање јединственог информационог система Пореске управе, као и развој и одржавање информационе безбедности;
9) управљање пројектима;
10) вођење пореског рачуноводства у складу са прописима;
11) планирање и спровођење обуке запослених Пореске управе;
12) вршење унутрашње контроле, покретање и вођење одговарајућих поступака ради утврђивања одговорности;
13) обављање и других послова у складу са законом.
ИЗВОР ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ
Извор података о личности пореских обвезника које прикупља и обрађује Пореска управа су пореске пријаве и/или подаци о личности прибављени електронским, писменим или усменим путем у пореском поступку од лица, других лица, привредних субјеката, банака, државних органа и организација, органа територијалне аутономије и локалне самоуправе које су од значаја за извршавање послова из надлежности Пореске управе, а које су поменута лица и органи дужни да достављају Пореској управи у складу са законом.
РОКОВИ ЧУВАЊА ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ
Када је рок за чување података о личности прописан законом, Пореска управа као руковалац, прикупљене податке чува до истека законског рока за чување. После истека законом прописаног рока за чување података, подаци се трајно бришу о чему се саставља извештај/записник.
Подаци о личности се не користе за друге сврхе, осим сврхе за коју су прикупљени.
ПРАВА ЛИЦА НА КОЈЕ СЕ ПОДАЦИ ОДНОСЕ
Лице на које се подаци о личности односе има право да од руковаоца захтева приступ, исправку, брисање или допуну његових података о личности, као и право на ограничење обраде, право на подношење приговора и право на преносивост података, а све у складу са одредбама чл. 26, 29, 30, 31, 36. и 37. Закона. Уколико руковалац, у складу са чланом 21. став 3. Закона, оправдано посумња у идентитет лица које је поднело захтев, може од лица захтевати достављање додатних информација неопходних за потврду идентитета, у складу са чланом 5. став 1. тачка 3) Закона.
Захтев за остваривање ових права подноси се у писаној форми, а може се доставити Лицу за заштиту података о личности:
- слањем на адресу електронске поште: licezazastitu@purs.gov.rs
- поштом на адресу: Министарство финансија, Пореска управа, Лице за заштиту података о личности, ул. Цара Душана бр. 145, 11080 Земун/Београд, или
- личном предајом захтева на писарници Министарства финансија, Пореске управе, ул. Цара Душана бр. 145, 11080 Земун/Београд, са назнаком - Лице за заштиту података о личности.
Kонтакт телефон Лица за заштиту података о личности је: + 381 11 6969 141.
Ако лице на које се подаци односе није задовољно одговором/ставом руковаоца на његов захтев за остварење права у погледу заштите података о личности, има право да поднесе притужбу Поверенику за слободан приступ информацијама од јавног значаја и заштиту података о личности (у даљем тексту: Повереник).
ОБАВЕЗЕ ЛИЦА ЧИЈИ СЕ ПОДАЦИ О ЛИЧНОСТИ ОБРАЂУЈУ
Лица чије податке о личности обрађује Пореска управа дужна су да те податке доставе Пореској управи на њен захтев поднет у складу са законом, а у циљу извршавања послова из њене надлежности прописане законом.
Порески службеници који у оквиру описа свог радног места обрађују податке о личности су дужни да штите податке о личности које обрађују у циљу спровођења Закона о пореском поступку и пореској администрацији и других пореских прописа.
Порески службеници који обрађују податке о личности, могу обрађивати само оне податке о личности којима им је дозвољен приступ, у складу са пословима које обављају.
Порeска управа одређује лице за заштиту података о личности, чији се подаци јавно објављују на интернет страници Пореска управе.
ЗАШТИТА ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ
Ради заштите података о личности Пореска управа користи техничке, организационе и кадровске мере безбедности. Мере безбедности које се користе су, нпр. псеудонимизација, криптозаштита, антивирусни програми и шифре за приступ рачунарима и мрежи.
Пореска управа као руковалац врши редовно тестирање и оцењивање техничких, организационих и кадровских мера безбедности обраде у циљу развоја и одржавања информационе безбедности.
Све радње обраде су неопходне, сразмерне, примерене и ограничене на оно што је неопходно. Подаци о личности се морају обрађивати у намене које су конкретно одређене, изричите, оправдане и законите.
ПРАВО ЛИЦА ДА ПОДНЕСЕ ПРИТУЖБУ ПОВЕРЕНИКУ
Уколико руковалац не поступи по захтеву лица на које се подаци односе дужан је да о разлозима за непоступање обавести то лице без одлагања, а најкасније у року од 30 дана од дана пријема захтева, као и о праву на подношење притужбе Поверенику.
Лице на које се подаци односе има право да поднесе притужбу Поверенику, ако сматра да је обрада података о његовој личности извршена супротно Закону.
Контакт подаци Поверника су:
- Адреса: Булевар Kраља Александра 15, Београд, Република Србија
- Адреса електронске поште: оffice@poverenik.rs
- Kонтакт телефон: +381 11 34 08 900