Обавештење пореским обвезницима у вези плаћања пореза
Пореска управа даје свим пореским обвезницима Обавештење у вези плаћања пореских обавеза – пореза и доприноса (у даљем тексту: порез):
Захтев за одлагање плаћања дугованог пореза
1. Када да платите порезе
- Порез се плаћа о доспелости пореза, у роковима који су прописани законом, на прописане уплатне рачуне пореза.
- Уколико се порез плаћа по решењу Пореске управе, порез се плаћа у року утврђеном решењем.
- Уколико се порез плаћа у виду аконтација по решењу Пореске управе, рок за плаћање аконтација пореза јесте 15. у текућем месецу за претходни месец.
2. Како да платите порез
- Предузетници и правна лица
Предузетници и правна лица порез плаћају преносом новчаних средстава са свог пословог рачуна на прописане уплатне рачуне јавних прихода.
- Физичка лица
Физичка лица порез плаћају уплатом новчаних средстава на прописане уплатне рачуне јавних прихода.
3. Последице неплаћања или неблаговременог неплаћања пореза
- Камата
На износ мање плаћеног пореза (на износ главне пореске обавезе), почев од наредног дана од дана доспелости пореза, обрачунава се камата (по следећој стопи: годишња референтна стопа Народне банке Србије, увећана за 10 процентних поена, применом простог интересног рачуна од сто).
- Опомена
Пореска управа пореском обвезнику, који о доспелости није платио порез у целости или делимично, шаље опомену о врсти и износу пореза, са:
- Налогом да доспели порез плати у року од 5 дана од дана пријема опомене, са обрачунатом каматом до дана уплате пореза;
- Упозорењем да ће Пореска управа, уколико порез не буде плаћен у року из опомене, отпочети поступак принудне наплате пореза;
- Поуком да у року од 5 дана може са Пореском управом да расправи спорна питања у вези врсте и износа пореза.
- Последице почетка поступка принудне наплате
- Наплата из целокупне имовине пореског обвезника, осим из дела одређеног у члану 82. Закона о пореском поступку и пореској администарцијипо, односно из дела који није изузет од извршења према закону којим се уређује извршење и обезбеђење;
- Увећање главног дуга за 5% на дан почетка принудне наплате на који се обрачунава камата;
- Плаћање трошкова принудне наплате.
- Подаци о дугованом порезу или о блокади пословног рачуна због неплаћеног пореза свакако имају утицаја на бонитет и кредитну способност пореског обвезника у пословном свету (добијање кредита, уговарање послова, учешћа на тендерима)
4. Како да одложите плаћање дугованог пореза
- Захтев за одлагање плаћања дугованог пореза
Захтев се подноси надлежној филијали Пореске управе, према седишту (правна лица и предузетници), односно пребивалишту (физичка лица) пореског обвезника * (кликом преузмите образац Захтева)
- Шта се одлаже, на колико рата и шта се отписује
Одлаже се плаћање:
- Главног дуга и 50% камате, сем за обавезе утврђене у поступку контроле у којем случају се одлаже 100% камате;
- На рате, најдуже до 60 месеци, уз могућност коришћења одложеног плаћања до 12 месеци („грејс период“).
Отписује се 50% камате по исплати одложеног дуга у потпуности (сукцесивно, по истеку сваких 12 месеци, до измирења одложеног дугованог пореза у потпуности – уколико се у потпуности испоштује утврђена динамика плаћања, однпосно у потпуности плати одложени главни дуг, одложена камата, припадајућа камата на остатак одложеног главног дуга и текуће обавезе).
- Физичка лица која дугују до 200.000 динара и правна лица и предузетници који дугују до 1.500.000 динара
Није потребно испуњење услова нити давање средстава обезбеђења, у смислу чл. 73. и 74. Закона о пореском поступку и пореској администрацији.
- Физичка лца која дугују преко 200.000 динара и правна лица и предузетници који дугују преко 1.500.000 динара
- Морају да испуне одређене услове (да дуговани порез износи најмање – за физичко лице 10% од опорезивих прихода у години која претходи години у којој је поднет захтев за одлагање; за предузетника и мало правно лице 5% од укупног годишњег прихода исказаног у последњем финансијском извештају, односно годишњег паушалног прихода; за средње и велико правно лице 5% од обртних средстава исказаних у последњем финансијском извештају);
- Морају да дају средства обезбеђења наплате (хипотека на непокретности пореског обвезника; залога на покретним стварима пореског обвезника; неопозива банкарска гаранција; јемство другог лица које је власник имовине; трасирана меница акцептирана од стране два жиранта са установљавањем административних забрана на зарадама жираната; и меница авалирана од стране пословне банке – у случају хипотеке на непокретности пореског обвезника, залоге на покретним стварима пореског обвезника и јемства другог лица које је власник имовине – средства обезбеђења не могу бити мања од 120% висине дугованог пореза).