Симич: Обједињена наплата без одлагања
штампај25. 11. 2013.
Извор: Танјуг
Директор Пореске управе Иван Симич изјавио је данас да ће обједињена уплата пореза и доприноса на један рачун почети од 1. јануара идуће године као што је планирано и да неће бити одлагања.
"Било је више него довољно времена да се сви припреме за ову промену", нагласио је Симич у интервјуу за Танјуг. Али, додао је, да ако неко буде имао потешкоћа, може плате за децембар да исплати до краја године на стари начин и онда ће имати довољно времена да се припреми до фебруара, када се буде исплаћивала јануарска плата.
Он је навео да су се неки произвођачи софтвера жалили да имају премало времена да направе софтвер за рачуноводствене агенције и нагласио да са тим не може да се сложи. "Ми смо у септембру ставили на сајт Пореске управе структуру тог програма, и било је више него довољно времена", навео је он и додао да је организовано неколико састанака са произвођачима софтвера, што у прошлости није био случај, да се одржавају редовни састанци и семинари са рачуновођама. "Радимо на едукацији, и нико нам не може ништа пребацити. То што су можда неки навикли да се све у задњем тренутку одлаже, томе неће сада бити места", рекао је Симич. Обједињена уплата ће омогућити, пре свега, бржи начин рада у Пореској управи јер, како каже, око 500 људи неће више физички уносити податке из пријава, јер оне неће бити у папиру већ у електронском облику.
Тих 500 људи, нагласио је, неће изгубити посао. Двеста њих ће радити као нека врста теренске контроле, пошто ће контролисати радње по Србији - ко издаје, ко не издаје рачуне, ко ради на црно.
Осталих 300 требало би да буде преквалификовано у канцеларијску контролу, да могу преко компјутера да прате ко предаје обрачуне правовремено, ко плаћа доприносе и друго, што данас није случај.
"Већ сам рекао да и при реорганизацији Пореске управе нико неће да изгуби посао, а старосна структура запослених је таква да пуно њих има више од 50 година, многи одлазе у пензију, и желимо све оне који су вредни да задржимо", рекао је Симич.
Пореска управа сада има 58 филијала и 95 експозитура, а циљ је да у првој фази, односно до Нове године, број филијала буде смањен на 25, а све остале биће експозитуре, напоменуо је он. "Ради се о томе да удружујемо одређене филијале у ону која је највећа. У Београду сада имамо филијале Стари град, Палилула, Врачар, Звездара, и Савски венац, које ћемо да удружимо у филијалу Београд-центар", навео је Симич.
Досадашње филијале ће остати на истим локацијама, као и сви запослени, а реорганизација се прави како би се успоставила директна комуникације између централе и филијала. "Желим да једном месечно дође свих 25 директора у централу на састанак у Београд, да видимо који су план испунили, колико раде, да ли имају неке потешкоће. Они ће после да одговарају на подручју своје филијале за рад својих експозитура", објаснио је Симич. Како је навео, укинуће се регионални центри, као и одељења од нове године, и постојаће само три нивоа организације - централа, филијале и експозитура. Поводом најављеног повећања пореских прихода од сузбијања "сиве економије" од милијарду евра, Симич је рекао да то јесте циљ, али да ће вероватно бити нешто мање од тога.
"Ако неко мора да издаје рачуне, онда више нема толико маневарског простора да може некога да плати готовим новцем. Он ће морати да повећа његову бруто плату, значи, добијамо више од доприноса, пореза на доходак грађана. Ми желимо да једноставно те људе некако ставимо у ритам издавања рачуна и поштовање прописа", истакао је он.
Такође, када буду уведене онлајн фискалне касе, имаћемо у централи Пореске управе посебно одељење које ће да прати издавање фискалних рачуна. Ако видимо да неко цео дан није издао рачун, ми ћемо у контроли само њега да гледамо, а не као што се данас дешава, да обилазимо све радње и оне које издају рачуне и оне које не издају", навео је Симич.