Симич: Наставља се откривање непријављене имовине
штампај14. 09. 2013.
Тањуг | 14. септембар 2013. 10:55 |
Директор ПУ Иван Симич изјавио да ПУ наставља да ради на откривању грађана који нису пријавили имовину вреднију од 35 милиона динара. До сада њих 633 то није учинило
Директор Пореске управе Иван Симич изјавио је у суботу да ће та институција наставити да ради на откривању грађана који нису испунили законску обавези и пријавили имовину вреднију од 35 милиона динара, а до сада је утврђено да њих 633 то није учинило.
"Ми желимо са том новом пријавом да видимо да ли ће подаци да се поклопе са оним што смо ми нашли на терену и у разним базама података и након тога ћемо да их казнимо са три одсто".
"На тај начин, кад добијемо и њихове и наше податке, неће бити више ниједне недоумице да ли је на правилни износ одређена казна од три одсто", истакао је Симич и додао да је за сада послато 44 позива грађанима да поднесу пријаву имовине.
Према његовим речима, они који су на време поднели пријаве имовине провераваће се кад стигну на ред, а сада су приоритет они који нису пријавили.
Симич је нагласио и да унакрсну процену имовине и прихода не може да ради сваки инспектор теренске контроле.
"У Србији ћемо да почнемо да радимо са осам инспектора, са којима ћу ја лично да сарађујем и да им покажем на који начин да се то ради, да буде што брже и што ефикасније. Јер сам сигуран да то може да се ради брже, нарочито ако имамо тако велики број непријављених, а да не говорим о пријављеној имовини", додао је он.
"Онда ће они да раде даље са новим колегама, тако да се дође на 20-30 инспектора који би у коначној фази радили унакрсну провере имовине", напоменуо је Симич.
То је, како је истакао, веома комплексан посао, па је тако словеначка пореска управа са 30 инспектора, обавила 201 поступак унакрсне процене имовине за четири и по године, па се може израчунати колико је успео да уради један инспектор за годину дана.
Србија ће у томе бити бржа од Словеније јер ће се радити на другачији начин, навео је Симич истичући да се у Словенији унакрсна провера ради тако што се бирају људи који ће се проверавати.
"У Србији смо извели доста поштенији и неутралнији начин - да сви пријаве имовину, без икакве разлике", подсетио је он.
Говорећи о начину на који се утврђује који људи нису пријавили имовину, Симич је навео да је најпре затражено од запослених у Пореској управи, да у својим подручјима погледају веће куће, ко су власници тих кућа, и да ли су пријавили имовину.
Такође, гледамо да ли грађани добијају неке камате, што значи да имају и неки депозит, гледамо катастар, податке Агенције за привредне регистре, базу власника аутомобила, објаснио је он.
Симич је прецизирао и да ће се гледати имовина људи који су купили куће, или зарадили неки новац који нису пријавили, и нису платили порез, пре мање од пет година.
Покренућемо поступке због пореске утаје, наплатићемо и тај порез и онда још вршимо унакрсну процесу имовине, али свако ко није уложио пријаву, биће кажњен, било када је стекао имовину, рекао је он.
Видео можете погледати ОВДЕ