"Порески морал" за пунији буџет
штампај05. 11. 2013.
Извор: Јутарњи програм РТС 1
Циљ је да се новим системом фискализације приходи у буџету повећају за милијарду евра, али ја бих био опрезан, остаје да се види да ли ће тај циљ бити и остварен, каже Иван Симич за РТС. Са друге стране, директор Пореске управе се нада да ће новим приступом код грађана успети да развије неку врсту "пореског морала".
Очекује се да ће нови систем фискализација донети буџету приход већи чак за милијарду евра. Директор Пореске управе Иван Симич, међутим, каже да је опрезан и да је милијарду евра који се помињу циљ, али остаје да се види да ли ће тај циљ бити и остварен.
Гостујући у Дневнику РТС-а, Симич је објаснио да су процене да се у оквиру сиве економије утаји од четири до осам милијарди, па се на основу тога дошло и до цифре од милијарду евра потенцијалних пореских прихода.
Издаје се тек сваки трећи фискални рачун и ту има много резерве за додатне пореске приходе, каже Симић и напомиње да би се увођењем сиве економије у легалне токове, поред повећања прихода у буџету, смањила нелојална конкуренција онима који уредно плаћају порез.
Нов систем фискализације, који би требало да ступи на снагу почетком следеће године, подразумава прелазак на "онлајн" фискалне касе.
"Значи, имаћемо у тренутку информацију да ли неко издаје или не издаје рачун. У самој централи Пореске управе формираћемо тим који ће контролисати издавање рачуна и видећемо тачно где се неко време није издао рачун. Такође, пратићемо и на терену, у појединим локалима колико људи улази и излази, а колико је фискалних рачуна после стварно издато", наводи Симић.
Последњих дана, Симич је на себе скренуо пажњу јавности јер је, уместо да пошаље инспекторе, власници угоститељског објекта у којем није добио фисклани рачун, написао писмо и упозорио је на пропусте.
Симич одбацује тврдње да је у питању лични пи-ар и каже да је то покушај да се код људи развије нека врста "пореског морала".
Наводи и пример локала у којем је тражио и није добио фискални рачун, после чега су два инспектора послата у "провокативну куповину" - један је добио рачун, други није. Тек потом, локал је затворен. Накнадно је установљено да је власник тог локала последњи пут Пореској управи послао податаке још 2005. године.
"Значи, седам година нам неко није слао податке и нико се због тога није бунио, а сада неком смета што сам неког само опоменуо, а не послао инспекцију. Ја кажем да је то најбржи начин да неко почне да плаћа порез и кад би сви на основу опомене почели да плаћају порез, ми бисмо врло брзо решили тај проблем", истиче Симич.
Од 1. јануара ступа на снагу и систем обједињене наплате. Симич тврди да се суштински не мења много, али да ће уштеде бити велике јер ће се уместо преко папира све обављати електронским путем.
"Постојаће један образац за приходе физичка лица и само један уплатни рачун, а не 205 уплатних рачуна као до сада. Потом ће Пореска управа уз помоћ Трезора то проследити на одговарајуће рачуне", објашњава Симич.