Порез плати да ти се добрим врати - одговори пореских саветника
штампај14. 11. 2019.
Постоји ли могућност плаћања у ратама, реч је о заосталом порезу? |
Видео-прилог - погледајте овде
Милана Бојчић, порески саветник: „Порески обвезник може да поднесе захтев Пореској управи за одлагање плаћања пореза на рате. Поступајући по том захтеву Пореска управа може одложити плаћање дугованог пореза најдуже до 60 месеци уз могућност одложеног плаћања до 12 месеци ако порески обвезник испуњава прописане услове уз установљавање средства обезбеђења из ког ће Пореска управа најефикасније наплатити дуговани порез. Од пореског обвезника се неће захтевати давање средства обезбеђења ако на дан подношења захтева за предузетнике и за правна лица дуговани порез износи милион и 500 хиљада динара, а за физичка лица до 200 хиљада динара. Пореском обвезнику који редовно измирује рате доспелих обавеза отписује се 50% камате која се односи на тај дуг у том периоду по истеку свих 12 месеци до отплате тог дуга у потпуности. Отпис на 50% камате се не односи на одлагање плаћања дугованог пореза када је обавеза утврђена решењем у поступку пореске контроле“.
Планирам да отворим предузетничку радњу и желим да будем паушалац. Које услове морам да испуним? |
Видео-прилог - погледајте овде
Ивана Михајловић, порески саветник: „Предузетник који због одређених околности није у стању да води пословне књиге, осим књиге о оствареном промету или њихово вођење отежава обављање делатности има право да поднесе захтев да порез на приход од самосталне делатности плаћа на паушално утврђен приход. Законом су прописане делатности које не могу бити паушално опорезоване као што су рачуноводствени, књиговодствени и ревизорски послови, послови пореског саветовања, рекламирања, трговине на велико и трговине на мало, делатности хотела и ресторана, делатности у које улажу друга лица као и чији је укупан приход у години која претходи години у којој се порез утврђује односно чији је планирани промет када почиње обављање делатности већи од 6 милиона динара. Предузетници који су у ПДВ-у такође не могу бити паушално опорезовани. Предузетнику који трговинску или угоститељску делатност обавља у киоску, приколици или у неком другом монтажном или покретном објекту може се на његов захтев одобрити да паушално плаћа порез на приход. Такође, право на паушално опорезивање имају и предузетници који врше производњу и продају искључиво сопствених производа“.
Фирма јесте у ПДВ-у, али за другог обвезника ПДВ-а поставља електричне инсталације. У таквом случају, ко је у обавези да обрачуна и плати ПДВ? |
Видео-прилог - погледајте овде
Ивана Михајловић, порески саветник: „Законом о порезу на додату вредност прописано је да је порески дужник, прималац добара или услуга из области грађевинарства обвезник ПДВ-а за промет који је извршен од стране другог обвезника ПДВ-а. Фирма која врши постављање електричних инсталација издаје рачун у коме исказује накнаду за извршене услуге са напоменом да ПДВ није обрачунат у складу са чланом 10 Закона о ПДВ-у, а прималац услуга, који је порески дужник, сачињава интерни обрачун, односно обрачунава ПДВ по прописаној пореској стопи на износ који је исказан на рачуну“.
Да ли се има право на пореско ослобођење од плаћања пореза на пренос апсолутних права код куповине првог стана за ванбрачног партнера, купца првог стана? |
Видео-прилог - погледајте овде
Милана Бојчић, порески саветник: „Порез на пренос апсолутних права не плаћа се на пренос права својине на стану физичком лицу које купује први стан за површину која је за купце првог стана износи до 40 квадратних метара и за чланове његовог породичног домаћинства до 15 квадратних метара и то по сваком члану, уколико су испуњени законом прописани услови. Породичним домаћинством купца првог стана сматра се заједница живота, привређивања и трошење прихода купца првог стана, његовог супружника, купчевих родитеља и купчеве деце, који имају исто пребивалиште као купац првог стана. С обзиром да се чланом породичног домаћинства не сматра ванбрачни партнер купца првог стана, у том смислу он не остварује право на пореско ослобођење од пореза на пренос апсолутних права код куповине првог стана“.
Да ли је недобитна организација дужна да поднесе пореску пријаву пореза на добит? |
Видео-прилог - погледајте овде
Љиљана Базић, порески саветник: „Недобитна организација као што је стамбена заједница, удружење, фондација или задужбина, уколико у претходној години није остварила приходе на тржишту, није обвезник пореза на добит правних лица и нема обавезу да за ту годину подноси пореску пријаву за утврђивањење пореза на добит правних лица. Уколико у одређеном пореском периоду недобитна организација оствари приходе на тржишту од продаје производа или вршења услуга уз накнаду, обвезник је пореза на добит правних лица и обавезна је да поднесе пореску пријаву за утврђивање пореза на добит правних лица, као и порески биланс. Ова пореска пријава подноси се у електронском облику и у року од 180 дана од дана истека године за коју се утврђује порез“.