Представљен Твининг пројекат којим је Европска унија подржала Републику Србију у унапређењу функције образовања у Пореској управи
штампај11. 07. 2025.
Данас је у Пореској управи Републике Србије уприличен догађај поводом почетка Твининг пројекта „Унапређење функције образовања у Пореској управи Републике Србије“, који ће омогућити пренос најбољих пракси, искустава и стручног знања између Tвининг партнера из Грчке и Аустрије и Министарства финансија, Пореске управе.
Директорка Пореске управе Републике Србије Драгана Марковић озваничила је почетак пројекта и истакла у говору добродошлице да овај пројекат представља важан корак у заједничком напору да се изгради модерна, ефикасна и грађанима окренута Пореска управа, заснована на знању, континуираном стручном усавршавању и европским вредностима.
Пројекат представља наставак подршке Европске уније, која је у више наврата подстицала развој функције образовања Пореске управе Републике Србије, са циљем побољшања институционалних, образовних и менаџерских капацитета Пореске управе, зарад повећања наплате јавних прихода и унапређењa квалитета услуга. Из тог разлога, значајна пажња ће се посветити побољшању и унапређењу функције образовања с циљем да се адекватно одговори на потребе за обукама које се односе на основне функције Пореске управе – контрола, наплата и пореска полиција, као и на остала поља деловања.
Исказавши уверење да ће Твининг пројекат допринети усклађивању са европским стандардима и обезбедити дугорочне користи за Пореску управу, грађане и привреду Републике Србије, директорка Пореске управе Драгана Марковић се захвалила државама чланицама које пружају подршку овом пројекту – Грчкој и Аустрији, на стручности, отворености и подршци, а посебну захвалност упутила је и Делегацији Европске уније у Србији, која кроз овај пројекат не само да улаже у институције, већ и у људе, најважнији ресурс сваке институције.
Приликом представљања пројекта Маја Лазић, в. д. помоћника министра финансија за Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније, указала је на значај Твининг пројеката које Европска унија финансира у Републици Србији, посебно овог првог Твининг пројекта са Пореском управом. Како је нагласила, порески систем представља кичму економије, те ће усмерена улагања у његово унапређење и оснаживање допринети ефикаснијој наплати пореских прихода, подизању квалитета услуга, јачању поверења грађана, као и усклађивању са европским стандардима.
Пламена Халачева, заменица шефа Делегације Европске уније у Србији, поздравила је све присутне и указала на значајну улогу коју Европска унија има кроз своја улагања у развој и реформске процесе у нашој земљи. Она је посебно нагласила важност континуираног улагања у стручност и професионални развој запослених, истичући да су управо они најважнији и најпоузданији носиоци промена и реформских иницијатива које доприносе унапређењу јавне управе и целокупног друштва.
Присутнима на конференцији поводом представљања пројекта обратили су се и Њ. е. гђа Марија Леванти, амбасадор Грчке у Републици Србији, Њ. е. г. Кристијан Ебнер, амбасадор Аустрије у Републици Србији, Срђан Барац, посебни саветник министра, Министарство за европске интеграције, Хелгар Томик-Сутерлути, заменик директора генералног директората Министарства финансија Аустрије и Вирџинија Џорџи, генерални секретар Одбора Центра за међународно и европско привредно право из Грчке. Георгиос Пицилис, директор Независног тела за јавне приходе Грчке, присутне је поздравио у видео-обраћању.
Визију пројекта и његов будући развој представили су Снежана Бекчић-Шишмановић, координатор у Сектору за трансформацију Пореске управе, у својству вође пројекта и проф. Катарина Перу, правни саветник директора Независног тела за јавне приходе Републике Грчке, у својству вође пројекта у име држава чланице Европске уније.
Овај пројекат који финансира Европска унија са буџетом од 1,5 милиона евра у име Републике Србије уговара Министарство финансија, Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније, а спроводе га партнери из држава чланица – Центар за међународно и европско привредно право из Грчке (CIEEL), Независно тело за јавне приходе Републике Грчке (IAPR), Министарство финансија Републике Аустрије и Пореска управа Републике Србије, као институција корисник.
Пројекат је структуриран на основу темељног прегледа историје рада, циљева и претходних реформских напора Пореске управе. Пројекат ће пружити циљану подршку кроз структуриран и стручно вођен приступ, а путем непосредне размене искустава и примера добре праксе, допринеће и остваривању стратешког циља три, предвиђеног Програмом трансформације Пореске управе, који се односи на унапређење професионалности и компетентности пореских службеника.