Trećina ispala iz mirovanja
štampaj22. 08. 2013.
četvrtak, 22. avg 2013, 19:30 -> 20:57 izvor: RTS
Na hiljade preduzeća koja su krajem marta napravila najpovoljniji poreski reprogram, uz otpis kamata, uverilo se da ni dug bez kamate nije dobar drug. Da bi se rešile tog balasta, koji dostiže i dve trećine duga, za velike firme bilo je dovoljno da se kao redovne platiše dokazuju godinu dana, za male dve godine. Za sada iz reprograma, uz otpis kamata, ispada svako ko mesec završi bez uplaćenih poreza i doprinosa.
Prema najnovijem podatku Poreske uprave, čak 99 hiljada poreskih obveznika koji su dobili najpovoljniju mogućnost reprograma duga uz otpis kamata, izgubilo je na to pravo. Među njima je više od 30 hiljada preduzeća. Njihova jedina obaveza bila je da godinu-dve redovno plaćaju tekuće poreske obaveze, posle čega bi im kamata bila otpisana, dok bi glavnicu duga vraćali na rate.
Da ni dug bez kamate nije dobar drug, uverilo se, u kratkom roku, na hiljade preduzeća koja su krajem marta napravila najpovoljniji poreski reprogram, uz otpis kamata. Da bi se rešile tog balasta, koji dostiže i dve trećine duga, za velike firme bilo je dovoljno da se kao redovne platiše dokazuju godinu dana, za male dve godine. O neuspešnom pokušaju da poštuju poresku disciplinu, niko od njih ne želi da govori.
"To je isto kao kad uzimaš kredit u banci pa kažeš samo da dobijem kredit pa ću da otplaćujem na rate, ali posle svaki mesec kad dođe ta rata na naplatu pored ostalih obaveza, to je veoma teško i jedna trećina preduzeća je ispala iz reprograma", kaže direktor Poreske uprave Ivan Simič.
Tako je, umesto mirovanja duga, uz otpis kamata, tim obveznicima aktivirano celo zaduženje, koje iznosi 65 milijardi dinara.
U udruženjima poslodavaca procenjuju da je tempo izbacivanja iz reprograma sada brz, jer su u njega ušla i preduzeća koja odavno nisu likvidna.
Milan Knežević iz Asocijaije malih i srednjih preduzeća kaže da je drama strahovita ali se mora istrajati na uređenoj zemlji u kojoj je porez ne moralna obaveza, već zakonska prinuda.
"Doći će do raščišćavanja aktera, privrednih društava na tržištu, ali ćemo jednom napraviti iskorak u pravom smeru, porez se mora plaćati", kaže Knežević.
Za sada iz reprograma, uz otpis kamata, ispada svako ko mesec završi bez uplaćenih poreza i doprinosa. Jedno od udruženja poslodavaca zalaže se za dodatnu toleranciju.
"Za one koji su eventualno zakasnili jednu ili dve rate treba naći jasan i transparentan način koji će važiti za sve, kako će biti u situaciji da nastave sa reprogramom jer moguće da im je situacija u međuvremenu postala bolja", rekao je Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije.
Među dužnicima koji se tek dogovaraju o reprogramu, mnogi i dalje traže otpis kamata. Poruka poreznika je jasna - 31. mart bio je poslednji rok za takav zahtev.
"Nema više mogućnosti otpisa kamata, i kamata i glavnica mogu da idu u reprogam ukoliko se zagarantira neka garancija za taj reprogram, ako ne, onda mora da se plati sve ako ne, onda ide blokada", kaže Simič.
Na nultu poresku toleranciju, jednaku za sve, najveća zamerka i stručnjaka i privrednika jeste to što nije uvedena ranije, kada je privreda beležila najveći rast.