Pred blokadom 250 javnih preduzeća
štampaj16. 08. 2013.
petak, 16. avg 2013, 19:30 -> 20:16
Oko 250 javnih komunalnih preduzeća pred blokadom, zbog dugova za poreze i doprinose. Javna preduzeća i mnoge opštine mogli bi da se nađu između čekića i nakovnja. Ako odvoje novac da pokriju dug za poreze i doprinose, kasniće sa plaćanjem drugih obaveza. U tom slučaju opet sledi blokada računa, ovog puta po Zakonu o ograničenju rokova plaćanja.
Računi oko 250 javnih komunalnih preduzeća čiji je osnivač opština bi, zbog dugovanja državi za poreze i doprinose, uskoro mogli da budu blokirani. Samo za 12 preduzeća, lokalne samouprave prihvatile su da daju garanciju da bi se dug reprogramirao, kažu u Poreskoj upravi i poručuju da će se držati zakona i principa nulte tolerancije prema svim dužnicima.
Kada se spoje suša i blokada računa komunalnog preduzeća za žitelje bujanovačkih sela to znači da im ni cisterne ne donose vodu.
Zamenik predsednika Opštine Bujanovac Stojanča Arsić kaže da je "Komunalac" u blokadi od polovine jula, ali obaveze koje su nastale neuplaćivanjem doprinosa za PIO, poreza na zarade, datiraju od 2009. do 2013. godine.
"Oko 44 miliona je osnovni dug a sa kamatama iznosi 69 miliona", kaže Arsić.
Opština je mogla da da garanciju za dug "Komunalca" i račun ne bi bio blokiran, ali nije, kao ni većina drugih lokalnih samuprava.
Prema podacima Porekse uprave, od 321 javnog komunalnog preduzeća čiji je osnivač lokalna samouprava, samo 71 nema dug, a od preostalih 250 - njih 57 duguje više od milion dinara za poreze i doprinose.
"Onima koji ne plaćaju redovno šaljemo opomene, ako ne plate opet mi idemo u blokadu. Znamo da je teško preduzećima koji svaki dan čekaju neki novac, kredit i da ta blokada može da uništi sve. Ali za sada po zakonu mi možemo da je skinemo samo ako doibijemo neku garanaciju osiguranje", kaže direktor Poreske uprave Ivan Simič.
Većina opština ipak nije dala garanciju da će preduzeća čiji su osnivač vratiti dug. Saša Paunović iz Stalne konferencije gradova i opština kaže da postoje tri mogućnosti.
"Prva da su lokalne vlasti neažurne i nisu shvatile ozbiljno blokadu komunalnih preduzeća, drugi da do blokade neće doći, da će se provući i neće platiti dugovanja koja imaju njihova komunalna preduzeća, i da se teško odriču onoga što žele da sprovedu parama iz budžeta preduzeća neće da plaćaju stare dugove", kaže Paunović.
Nijedan od tih razloga nije dovoljno jak da se dug ne plati, kaže Paunović. A u Ministarstvu finansija i privrede su ubeđeni da narednih dana neće doći do masovne blokade računa komunalnih preuzeća.
"Javna komunalna preduzeća su u službi građana na teritoriji jedinica lokalne samouprave i potpuno sam siguran da će predstavnici lokalne samouprave i rukovodstvo tih preduzeća regulisati obaveze i nastaviti da plaćaju kao što to velika većina u ovoj zemlji izvršava", kaže državni sekretar Ministarstva finansija Aleksandar Ljubić.
Mnoge opštine i javna preduzeća mogli bi da se nađu između čekića i nakovnja. Ako odvoje novac da pokriju dug za poreze i doprinose, može im se desiti da kasne sa plaćanjem drugih obaveza, a onda im opet sledi blokada računa, ovog puta po Zakonu o ograničenju rokova plaćanja.
"Svaki onaj ko ne bude izvršavao svoje redovne obaveze prema kompanijama s kojima je potpisao ugovor i ne bude plaćao na vreme apsolutno će biti blokiran istog dana", kaže Ljubić.
Po ovom osnovu, trenutno je u blokadi 13 lokalnih samouprava. Oni koji su zaduženi za uvođenje finansijske discipline u Srbiji, kažu da država sada redovno izmiruje svoje obaveze. Naglašavaju da će se držati principa nulte tolerancije i istog tretmana svih - bilo da je u pitanju državno ili privatno preduzeće.
Celokupan izveštaj RTS-a, na ovu temu, možete pogledati ovde