Bilateralni skrining za Pregovaračko poglavlje 33 „Finansijske i budžetske odredbe“
štampaj31. 03. 2015.
U Briselu je 24. marta 2015. godine, održan sastanak bilateralnog skrininga za Pregovaračko poglavlje 33 „Finansijske i budžetske odredbe“.
Ovo Pregovaračko poglavlje obuhvata pravila o finansijskim sredstvima koja su neophodna za finansiranje budžeta Evropske unije.
Tri osnovne vrste prihoda iz kojih se prikupljaju budžetska sredstva Evropske unije čine: tradicionalna sopstvena sredstva (prihodi od carina, uključujući i carine na poljoprivredne proizvode i kvote za šećer), sopstvena sredstva po osnovu poreza na dodatu vrednost i sopstvena sredstva po osnovu bruto nacionalnog dohotka.
Delegaciju Republike Srbije, na ovom sastanku, predvodili su Mirjana Ćojbašić, pomoćnik ministra za Sektor za budžet Ministarstva finansija i zamenik predsednika Pregovaračke grupe 33, Milovan Filimonović, državni sekretar u Ministarstvu finansija i dr Tanja Miščević, šef Pregovaračkog tima Republike Srbije. Delegaciju su činili predstavnici Ministarstva finansija - Sektora za budžet, Sektora za makroekonomske analize i projekcije, Sektora za međunarodne odnose, Uprave za javni dug, Uprave carina i Poreske uprave, kao i predstavnici Narodne banke Srbije, Republičkog zavoda za statistiku, Kancelarije za evropske integracije i Pregovaračkog tima za vođenje pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji.
Sastankom eksplanatornog skrininga je predsedavao gospodin Wenceslas de Lobkowicz, predstavnik Generalnog direktorata za susedsku politiku i pregovore o proširenju.
Predstavnici nadležnih uprava i Republičkog zavoda za statistiku, detaljno su, stručnjacima Evropske komisije, predstavili stanje u ovoj oblasti, kroz prezentacije na teme: „Tradicionalni sopstveni izvori finansiranja“ (Uprava carina), „Sredstva iz poreza na dodatu vrednost“ (Poreska uprava) i „Sredstva iz bruto nacionalnog dohotka“ (Republički zavod za statistiku).
Stručnjaci Evropske komisije, Generalnog direktorata za budžet i Generalnog direktorata za statistiku su, posle prezentacija, imali priliku da članovima delegacije RS postavljaju pitanja.
Predstavnici Evropske komisije su, u drugom delu sastanka, predstavili posebne programe tehničke pomoći i nadzora putem kojih će Republika Srbija dobiti korisne informacije u vezi sa metodologijama obračuna sopstvenih izvora finansiranja.
Zamenik predsednika Pregovaračke grupe, Mirjana Ćojbašić je, po protokolu, na kraju sastanka bilateralnog skrininga, prihvatila pravnu tekovinu Evropske unije iz ove oblasti.
Ovo je, istovremeno, bio i poslednji sastanak bilateralnog skrininga, kojim je zaokružena prva faza pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji. Inače, proces skrininga započeo je u septembru 2013. godine, održavanjem eksplanatornog skriniga za Poglavlje 23 „Pravosuđe i osnovna prava“ i od tada je u ukupno 126 radnih dana, stručnjacima Evropske komisije kroz približno 500 prezentacija, prikazano trenutno stanje, administrativni kapaciteti i stepen usklađenosti sa pravnim tekovinama Evropske unije za pregovaračka poglavlja o kojima Republika Srbija pregovara sa Evropskom unijom.